Jak se vyhnout nadýmání?

Nadýmání (plynatost) patří mezi velmi nepříjemné projevy organismu. K nadýmání dochází, když se v zažívacím traktu tvoří příliš mnoho plynů, které pak konečníkem odcházejí ven.

Nadýmání, plynatost, průjmy či zácpa trápí velké procento obyvatelstva. Ve většině případů jsou tyto problémy způsobeny narušenou střevní mikroflórou - tzn. vyhynutím přátelských bakterií a přemnožením patogenních kvasinek a plísní, nejčastěji zastoupených kvasinkou Candida albicans.

Nejběžnější příznaky plynatosti

 • flatulence
 • nadmutí břicha
 • žaludeční bolesti (často silné)
 • říhání

Odborníci ve zdravotnictví tvrdí, že plynatost a nadmutí jsou obvykle výsledkem nesprávného trávení, přítomnosti parazitů anebo vnitřní poruchy, jakou je např. syndrom dráždivého tračníku (IBS). U některých lidí se objevují bolesti v oblasti břicha (často silné), když jsou střeva naplněny plyny. Nadměrné množství plynů může být velice zneklidňujícím a nepříjemným stavem.

Potraviny, které způsobují nadýmání

 • luštěniny - způsobují nadýmání u lidí, kterým chybí speciální enzymy na trávení sacharidů obsažených v luštěninách, při jejich pravidelné konzumaci se organismus přizpůsobí a potíže vymizí
 • jednoduché průmyslově čištěné cukry (např. sladkosti, sušenky, zákusky) - přispívají k pomnožení kvasinek v trávicím traktu
 • obiloviny - mohou způsobovat nadýmání u lidí trpících celiakií (nesnášenlivostí obilné bílkoviny lepku)
 • mléko - způsobuje nadýmání u lidí neschopných trávit mléčný cukr laktózu
 • příliš slané potraviny a potraviny s obsahem glutamátu sodného (solené sušenky, uzeniny, konzervy, polévkové kostky) - zadržují v těle vodu, což může způsobit nadýmání
 • nápoje sycené oxidem uhličitým
 • potraviny s velkým množství vlákniny (např. pšeničné otruby) - ty mohou způsobit dočasné nadýmání u lidí, kteří nejsou na vlákninu zvyklí

Příčiny nadýmání

1) nevhodná kombinace potravin v rámci jednoho jídla (např. kombinace sacharidů s obilovinami a ovocem, ovoce se zeleninou)

2) alergie či nesnášenlivost některé potraviny - při podezření na některou složku potravy je vhodné vyzkoušet tzv. vylučovací dietu

3) nadměrná konzumace tekutin při jídle - tekutiny ředí žaludeční šťávy a trávicí enzymy, což narušuje správné trávení

4) narušená střevní mikroflóra, kdy dojde k potlačení přátelských bakterií a pomnožení kvasinek (např. Candida albicans) - často k tomu dochází po antibiotické či hormonální léčbě, při stravě bohaté na jednoduché cukry a chemicky upravované potraviny

5) nadměrné zadržování tekutin - důvodem může být velký příjem soli, hormonální změny před menstruací, ale i srdeční, ledvinové či jaterní onemocnění a vaječníkové cysty

6) nedostatečná produkce žaludeční kyseliny

7) snížená produkce či funkce trávicích enzymů

8) záněty či vředy na žaludeční či střevní sliznici

9) zácpa - při stagnaci stolice dochází k hnilobným a kvasným procesům ve střevech

Jak předcházet nadýmání?

Abychom odstranili plynatost a nadmutí, je důležité jíst pomalu a dobře přežvýkat potravu. Přejídání není nikdy zdravé a stravování se jednoduchými pokrmy je na druhé straně vždy to nejlepší. Provádíme-li očistu tlustého střeva proto, abychom odstranili nahromaděné usazeniny a parazity, je nezbytné k vylepšování a eliminaci tohoto stavu zvýšit příjem vlákniny.

 

Co pomáhá vám proti nadýmání?

Jak se vyhnout nadýmání? patří do témat
 • stále:( Aneta 03.05.2010 00:40:52

  A to já mám denně křeče, břicho úplně nafouknuté, tvrdé, ve střevě úplně tlaky....,ale nejde to ven, což je fakt problém:-(
  Mám to vždy až večer. Přirom se nijak nepřejídám,jím pořád stejně, ne nic extra těžkého, nadýmavého, tučného,sladkého....Jím tak nějak vše.
  Většinou to prostě zaspím,ale je to děs jít spát s plným nafouknutým břichem:-(( Poraďte, co s tím?

  • Re: stále:( endeman 23.02.2018 18:10:39

   Ahojky
   Jako bych četl svoje potíže přes kopírák,poslední můj záchvat trval od 22:00 do 04:00
   bylo mi skoro na umření,celou dobu jsem tlumeně naříkal-a nic nezabralo,ani čaje-bylinky,simetikon ..Prostě peklo-a mému lékaři je to jedno-jen někdy vyhodí nějaké moudro..

 • Radana 29.11.2016 23:08:08

  Taky mi pomohlo když jsem začala brát probiotika

 • Lada 25.10.2016 22:59:00

  Já měla dlouho problémy snadýmáním a celkově sezažíváním a co mi nakonecopravdu pomohlo bylyprobiotika. Koupila jsem si nadoporučení Colon Dophilushttp://www.pharmaagency.cz/humanni-produkty/e-shop.htm/prod_17/ a teď je všechnokonečně jak má být, jsoudobré i jako prevence nemocítlustého střeva i naimunitu.

 • Věra 17.12.2015 20:49:56

  Já jsem na nadýmání trpěla hlavně v těhotenství - mohly za to hormony...a pomáhal mi mátový čaj, kmín do jídla a Espumisan. Jako kapičky je dávám i synkovi, když ho trápí "prdíky". A pečivo jsme značně omezili!

 • Kateřina 29.09.2015 20:53:05

  určitě se tomu nadýmavému jídlu trochu vyhýbat, ale omezovat se asi nee. Zkuste Enticon, pomáhá na nadýmání a obsahuje i probiotika, takže tělu jenom pomůžou...

 • Když nepomůže Altea 11.11.2014 22:35:09

  dieta, úprava jídelníčku ani bylinné čaje, radím vyzkoušet tobolky Espumisan, u těch mám 100% jistotu, že na nadýmání fungovat budou.

  • Re: Když nepomůže elizabet 15.06.2015 08:37:36

   Tak to mne ESPUMISAN nepomáhá, spíše naopak, nadýmá ještě více.

  • Re: Když nepomůže Zuzana 11.12.2014 17:51:45

   Přesně tak,já jsem trpěla v těhotenství a Espumisan mi hodně pomáhal,takže když se narodil Vojtík,tak jsem naváhala a začala na prdíky dávat kapičky Espumisan i jemu...a světe div se kapičky zabírají skvěle...

 • Helena 02.02.2015 22:54:37

  Moje streva se tem lusteninam neprizpusobyly ani po trech mesicich kazdodenni porce lustenin. Hrozna zkusenost, skoro vzdy resit nadymani (nebydlim sama) cele tri mesice, neverte tomu.

 • Bandurek 03.11.2014 18:28:11

  Trpím na to bohužel fest a kromě diety, která pomáhá jen částečně, mám nejlepší zkušenost s přípravkem Espumisan.

 • Na nadýmání Xenie 23.10.2014 21:42:34

  mi normálně zabralo vyřadit nadýmací potraviny z jídelníčku, ale v těhotenství to bohužel nestačilo a musela jsem si pořídit Espumisan.

 • nadýmání Jitka 26.01.2012 08:10:57

  Měla jsem problémy skoro po každém jídle, nejen nadýmání, ale často i křeče. Můj tip, po každém větším nebo tučném jídle si vezmu tabletku laktobacilů, kupuju především imunit a je mi fajn. Hlavně nevěřte těm reklamám na jogurty.

  • Re: nadýmání Ondejka 09.10.2014 16:41:03

   Jogurty jsou nanic, teda dobrý jogurt je fajn na jídlo, ale na potíže s nadýmáním to nezabírá, na to fungují tabletky Espumisan. :)

   • Re: Re: nadýmání Dobromil 14.10.2014 13:54:10

    No já zkoušel vlákninu, do jogurtů jsem si to míchal, aby se to vůbec dalo jíst, ale buď jsem toho jedl málo nebo to až tak dobře nefunguje, protože mi nakonec taky zabral až Espumisan.

 • nadýmání Eva 12.09.2014 11:56:06

  Problémy s nadýmáním mám už dlouho,je to velice nepříjemné.Na doporučení Dr.jsem upravila jídelníček a beru si tolky od Espumisanu,problémy se o mnoho zlepšily,...

  • Re: nadýmání Kilijanka 19.09.2014 11:30:19

   Já na nadýmání nejvíc trpěla během obou těhotenství, předtím mne nic takového nikdy netrápilo. Nechala jsem si poradit od lékárnice tobolky Espumisan a problém byl vyřešen. V těhotenství neškodí, protože působí jen ve střevě a zabírá dost rychle.

   • Re: Re: nadýmání Uršula 29.09.2014 16:37:24

    Tak já to měla přesně naopak, v těhotenství nic, ale po porodu jsem trpěla na nadýmání hrozně. Spravily to tobolky Espumisan, nedám na ně dopustit. :)

    • Re: Re: Re: nadýmání Lucis 13.10.2014 11:32:49

     Přesně jako já,problémy s nadýmání až po porodu...hrůza!Naštěstí jsem přečetla spoustu diskuzí a vybrala si :o) čajíčkuju a k tomu beru pravidelně tobolky Espumisan,moje břicho se uklidnilo a i prcek je celkem v pohodě...a když ne dostane na kojenecké koliky Espumisan v kapičkách i on...

     • Re: Re: Re: Re: nadýmání Filistinka 13.10.2014 20:34:18

      Tak já to měla jak v těhotenství tak po porodu a po celou dobu kojení. Úprava jídelníčku nepomohla. Ulevilo se mi až po Espumisanu, ale úplně pokoj od nadýmání jsem měla až když jsem kojit přestala /a stejně jsem ještě tři měsíce potom Espumisan preventivně brala, protože to hodně zlepšoval/.

 • pomoc při nadýmání Eva 27.05.2010 17:03:13

  Dobrý den všem jen pro Vaše info, při nadýmání pomůže Simethicon, obsahuje 2x více účinné látky /simethiconu/ než Espumisan a je o cca 40% levnější. A hlavně - pomáhá ! Chce to jen v lekárně trvat na svém, a chtít jej, ne si nechat nacpat drahý a méně účinný produkt. /výrobce Generica/. všem přeji úlevu !

  • Re: pomoc při nadýmání Galadriel 23.09.2014 12:52:49

   Espumisan v podobě kapiček pro děti nám dobře zabíral u dvojčat, když trpěly kojeneckou kolikou, takže jsem pak koupila i tobolky pro dospělé, když na to začal trpět manžel. A pomáhají mu také.

 • nadýmání vlasta 12.05.2011 22:50:22

  Dobrý den chápu jak Vám je. Do nedávna jsem zažívala totéž i já.
  Nevěděla jsem co dělat a lékaři nic nezjistily ani na sonu. Připadala jsem si
  Že si snad vymýšlím když jsem jim stále opakovala že nemohu na velkou
  a připadám si nafouklá jako balon. A pokud něco sním je mě hrozně těžko.
  Až moje známá při jedné návštěvě mě nabídla abych vyzkoušela Emulips Forte .
  Nejprve jsem nechtěla , ale moje problémy byli už nesnesitelné a tak jsem si řekla ..
  nemáš co ztratit a Emulips jsem vyzkoušela. Dodnes jí děkuji . Po týdnu užívání jsem
  měla po problémech a to jsem produkt užívala 3x denně 10 kapek. Emulips Forte je
  přírodní produkt ..usnadńuje štěpení a trávení tuků, stimuluje vylučování trávicích
  štáv a žluči, chrání sliznice trávicího traktu , podporuje funkci jater a žlučníku, stimuluje
  střevní funkci, potlačuje nadýmání, zklidňuje podrážděný žaludek, střeva, desinfikuje
  střevní obsah, je silný antioxidant , podporuje funkci srdce a cév.
  Máš-li zájem napiš ráda vše vysvětlím a poradím .Vlasta.Fucikova@seznam.cz
  Nez.obch.partner 03-000334

  • Re: nadýmání kuncicka 18.08.2014 16:51:51

   Já hlavně po vajickach sehodně nadýmám :), zkustetuhle bylinu :www.prodejbylin.cz/recke_seno_semeno_mlete/index.htmlpomáhá při nadýmání

 • Katka 20.05.2014 21:52:58

  Našla jsem podobný článekzde:http://www.leky-poradna.cz/potize/nadymani.htm Já samapředcházím nadýmánítím, že nekombinujinevhodná jídla a nic radějinezapíjím a piju jen předjídlem. Určitě také nenídobré se přejídat...

 • zdena vlasta.fucikova 11.02.2014 20:32:44

  Problémy se žaludkem jsemmívala dost často a bylo tovelice nepříjemné. Nadoporučení jsem začalaužívat přírodní produktEmulips Forte www.zdravipokapkach.webnode.cztento produkt působí načinnost žaludku, střev,vyprazdňování,překyselení. Byla jsemvelice příjemně překvapenaprotože už po týdnu se méletité problémy velicezlepšily. Proto rádadoporučím dál. vlastulda@gmail.com

 • Renatka 09.12.2013 18:06:16

  Musím říct, že občas to přepadne mě nebo děti ... máme v lékárničce pro jistotu Espumisan - pro mě tabletky a pro děti kapičky - a většinou velmi rychle zabere ;-) Obsahuje simeticon, což vyhání plyny ze střev a člověku se rychleji uleví ;-)
  Zrovna jsem ho minulý týdendokupovala a probíhá zrovnai soutěž s Espumisanem - takkdo rád vyhráváte - je tojednoduché - stačí schovatúčtenku ;-) soutěž jemyslim do půlky ledna 2014 -http://www.espumisan-kapky.cz/ Snad vám to pomůže ;-)

 • Nadymani Irena 26.04.2010 17:46:02

  Jim pomalu,zkousela jsem i delenou stravu asi rok ale bez uspechu,ani Espumisan nepomohl.Takze me nepomaha vubec nic,nastesti si manzel brzy zvyknl...

  • Re: Nadymani lukrezie 10.05.2012 08:23:30

   měla jsem dráždivý tračník.také jsem se léčila vším možným. asi po 9 měsících už to ustupuje.Pomůže postupně bylinkové směsy na překyselení organismusmu a na látkovou výměnu.I ten zdrav.styl a pohyb.

 • Michal 17.02.2012 03:19:44

  Metoda léčby protinadýmání -http://www.hubnuti-nadymani.com. Trochu netardiční alepomohla už řadě lidem. Jeto placebo? to netuším alepomohlo to! ;-)

 • Konec prdům Jana Zelenková 19.10.2011 22:08:58

  Zkuste Emulips. Ani Lefax, ani espumisan, ani změna jídelníčku mi nepomohly. Ted vše v pohodě, zmizely těžkosti i po tučném jídle, co jsem měla dřív. Více na prirodnilecba.deg.cz

 • nadýmání vlasta 02.08.2011 00:58:10

  Máte také problémy jako jsem měla i já? Nadýmání, plynatost a křeče. Vyzkoušela jsem
  přírodní produkt české firmy, který mě velice pomohl. Dnes jsem bez problémů které jsem měla skoro dva roky a nic mě nepomáhalo. Produkt se jmenuje Emulips Forte.
  Emulips Forte …… 50ml cena 405,- kč
  = posiluje funkci trávicí soustavy, usnadňuje štěpení a trávení tuků, stimuluje vylučování, podporuje funkci jater a žlučníku, stimuluje střevní funkci, potlačuje nadýmání, zklidńuje podrážděný žaludek a střeva, desinfikuje střevní obsah, je silný antioxidant, přispívá k detoxikaci, napomáhá od křečí.
  Emulips Forte se užívá … 3x denně 10 kapek při jídle nebo po.
  Zde Vám posílám odkaz knahlédnutí http://zdravipokapkach.webnode.cz
  Pokud máte další otázky klidně pište ráda Vám vše zodpovím. Přeji příjemný zbytek dne Vlasta F.
  Nez.obch.par 03-000334 Vlasta.Fucikova@seznam.cz

 • nadýmání vlasta 11.03.2011 22:58:23

  ráda se podělím i já o můj příběh. Do nedávna jsem měla taky problém s nadýmáním nevěděla jsem co dělat, bylo to velice nepříjemné. Připadala jsem si jak balon když jsem něco snědla a bylo mě těžko. Pak mě nabídla známá ať vyzkouším přírodní produkt a věřte jsem bez problémů. Pokud chcete vědět více pište Vlasta.Fucikova@seznam.cz

 • Nadýmání novina 20.12.2010 23:11:00

  Tak hlavně květák mi činí potíže, to se vznáším i 3m vysoko, jinak ani ne, ale manžel trpí dosti a já s ním :-) to je snad úplně jedno, co sní ....

 • Strava Jelenová 25.05.2010 20:45:53

  a pohyb pomáhá nadýmání, plyny ve střevech jsou jinak normální věc . Já jsme měla tyhle problémy po braní Wobenzymu, muselaj sem ho přestat užívat a nahradila jsem ho curenzymem a pak to terpve přestalo.

 • nadymání Jana Teršlová Ing. 10.05.2010 18:25:31

  Dobrý den,
  Pracují s českými přírodnímy produkty mezi kterými jsou právě dva produkty které zmírnuji teto bolesti nadymání. Jde o Emulips a OK Alfu Plus. Více na: www.okg-fit.cz/prevence
  S výrobky mám již 3 leté zkúšeností a pomáhaji celé naši rodině i okolí. Navíc proč cpát do sebe pilulky když tady je příroda: bylinné produkty české kvality.

 • nadýmání.... zuzana 27.04.2010 20:03:44

  Zkoušela jsem hodně přípravků na nadýmání,dala za ně dost peněz-nic nepomohlo,takže jsem zkusila obyčejnou jedlou sodu,za 2 korun a ta pomohla.

 • nadýmání jivka 26.04.2010 20:43:55

  když rychle mluvíme a jíme treba ve stresu ,nervozity,strachu.,neuroticky nahltáme nevědomě do sebe spostu vzduchu,ktrerý pak způsobí nadýmání ,není to jen stravou.

 • jíst pomalu Zdena 26.04.2010 15:57:28

  Já se držím přesně vaší rady, jíst pomalu. Jen ty okolo mě nechápou, že vydržím u jednoho jídla třeba i půl hodiny. Ale níc takového jako nadýmání mě vůbec netrápí.

 • nadýmání Barbora 26.04.2010 10:17:51

  moc na to netrpím, jen když sním nějakou tu zeleninu jako je brokolice, květák a pod, to pak je problém


Nadýmání a plynatost patří do témat

Adresář

Poradna na téma Nadýmání a plynatost

Diskuze na téma Nadýmání a plynatost

 • vlasta 08.05.2012 23:05 péče o tělo a přírodní kosmetika

  Máte také problémy jako jsem měla i já? Nadýmání, plynatost a křeče. Vyzkoušela jsem přírodní p…

 • 12.05.2012 23:05 Bricho

  Máte také problémy jako jsem měla i já? Nadýmání, plynatost a křeče. Vyzkoušela jsem přírodní p…

 • Máte také problémy jako jsem měla i já? Nadýmání, plynatost a křeče. Vyzkoušela jsem přírodní p…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku